Wspierać najlepszych, aby mogli stać się jeszcze lepsi

Historie sukcesów

Historie sukcesów

 • Jakie geny, takie leczenie

  W genach zapisane jest to, jakie mamy ryzyko zachorowania na różne choroby, a także to, jak nasz organizm odpowiada na zastosowane leczenie. To dlatego w onkologii pewne nowoczesne leki podaje się tylko niektórym ściśle wyselekcjonowanym pacjentom – posiadaczom określonych mutacji, w które celuje dany lek. Zasada ta dotyczy jednak nie tylko leczenia chorób nowotworowych; tzw. medycyna spersonalizowana, w której postępowanie terapeutyczne zależy od wyników diagnostyki genetycznej, coraz częściej znajduje zastosowanie także w innych schorzeniach, np. sercowo-naczyniowych.

  CZYTAJ WIĘCEJ
 • Światłowody, którym niestraszna radioaktywność i wysokie temperatury

  Światłowody kojarzą się główne z telekomunikacją. Ale wykorzystywane są także m.in. w budownictwie, przemyśle energetycznym, zbrojeniowym i medycynie. Zapewniają bezpieczeństwo, gdyż to z nich zbudowane są czujniki monitorujące stan różnych konstrukcji. Sęk w tym, aby światłowód wchodzący w skład takiego czujnika był odporny na trudne warunki zewnętrzne.

  Nad światłowodami precyzyjnie funkcjonującymi również w warunkach promieniowania i wysokich temperatur pracuje zespół naukowców ze spółki InPhoTech kierowany przez dr. hab. inż. Tomasza Nasiłowskiego.

  CZYTAJ WIĘCEJ
 • Fabryka białka z owadów w Robakowie

  W Robakowie pod Poznaniem wkrótce ruszy innowacyjna na skalę światową produkcja – chodzi o ekologiczne pasze dla ryb i drobiu uzyskiwane z owadów. To na początek. W przyszłości owady będą mogły również służyć do wytwarzania pasz dla innych zwierząt, a także produktów stosowanych w kosmetyce i farmacji.

  Hodowlą owadów i ich przetwarzaniem w celu uzyskania żywności dla zwierząt zajmuje się istniejąca od 2015 r. spółka HiProMine S.A. Prezes spółki, dr hab. Damian Józefiak, prof. nadzw. Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, jest ekspertem w dziedzinie żywienia zwierząt.

  CZYTAJ WIĘCEJ
 • By antybiotyk ugodził celnie...

  Dziś, w czasach rosnącej antybiotykooporności bakterii, trafienie ze skutecznym lekiem w patogen, który spowodował chorobę, przypomina rosyjską ruletkę. Lekarz musi najpierw zdiagnozować zarazek, potem ocenić jego lekowrażliwość na wybrane antybiotyki, a tymczasem infekcja postępuje. Zatem, gdy trzeba działać szybko, wybór antybiotyku często jest intuicyjny i w wielu przypadkach nietrafiony.

  Aby skutecznie walczyć ze szczepami antybiotykoopornymi potrzebna
  jest lepsza diagnostyka chorób zakaźnych oraz wprowadzenie do
  użytku skutecznych kombinacji znanych już antybiotyków lub antybiotyków z substancjami pomocniczymi. Tym właśnie zajmuje się spółka Bacteromic we współpracy z Instytutem Chemii Fizycznej PAN.

  Naukowcy pod kierownictwem prof. Piotra Garsteckiego opracowują kompleksowy system, dzięki któremu za pomocą pojedynczego badania będzie można sprawdzić wrażliwość patogenu na wszystkie istotne klinicznie antybiotyki i szybko wybrać odpowiednią terapię celowaną.

  CZYTAJ WIĘCEJ